עברות מרמה והונאה

בשנים האחרונות הפכו עבירות מרמה והונאה לשכיחות יותר ויותר. הסיבה לכך נעוצה בהתקדמות הטכנולוגיה, אשר שכללה את האפשרויות של התוקפים לבצע את העברות אלו  ביתר קלות, ואף ניתן לומר כי לפעמים לא ניתן לעלות עליהן.  מסיבות אלו המחוקק הישראלי שם דגש רב על החומרה של עברות אלו, והן מהעברות החמורות ביותר, הנמצאות בספר החוקים הישראלי. רשויות האכיפה בישראל משקיעות מאמצים גדולים מאד, על מנת להגיע לכל אדם העובר עבירות מרמה והונאה. עבירות אלו מתרחשות בדרך כלל במגזר העסקי, אך ניתן גם למצוא אותן במגזר הפרטי. חשוב לדעת כי יש לשים לב לכל דבר חשוד, ולחשוב לפני שנותנים אישור על כל מידע ברשת. מבצעים עבירות אלו אינם מוגדרים עבריינים, על פי חוק,

מה הן עבירות מרמה והונאה?

החוק הישראל מגדיר עברות מרמה והונאה, על ידי שימוש במניפולציות ובתחבולות כאלו שתוכננו מראש על מנת לפגוע בקבוצת אנשים בצורה כלכלית, ונפשית. יש לציין כי עברות אלו כוללות בדרך כלל אופי עסקי, וכן ניתן להמחיש את העניין בדוגמאות, כמו הונאה של בנקים או קבלת תשלום מראש מבלי לספק את הסחורה ששולמה. עברות אלו מוגדרות בחוק כעבירות של צווארון לבן, כלומר אין שימוש בכוח פיזי, אלא בתחבולות שונות, ואף לעיתים מתוחכמות מאד. חשוב לציין כי עבירות אלו הן מורכבות מאד, והטיפול בהן נעשה על ידי יחידות העילית של משטרת ישראל יאח"ה  וכן יחידת להב הכוללת אנשי מקצוע ממגוון  רחב של תחומים, היכולים לעלות על עכבותיהם ברשת.

עבירות הונאה ומרמה

נוסח החוק  של עבירות הונאה ומרמה, על פי החוק, הן מאד מורכבות ומתפרסות על גבי עמודים רבים, אך ניתן לציין שני נושאים עיקרים שבהם עוסק החוק

  • סעיף זה רחב מאוד, שיש בו את כל סוגי העבירות הכוללות לקיחת דבר במרמה, וכן העיקרית בניהן היא קבלת טובת הנאה, על מנת לקדם נושא אחר. בשנים האחרונות העברה הזו הפכה לנפוצה יותר ויותר הן במגזר העסקי והן בציבורי.
  • הסעיף השני מכיל בתוכו מגוון רחב של מעשים, היכולים להתפרש כעבירות הונאה ומרמה בין המעשים הנכללים ניתן למצוא קשירת קשר להונאה, זיוף תעודת זהות, התחזות לאדם אחר, ועוד. בניגוד למחשבות רבות, ניתן לומר כי עבירות מרמה והונאה לא רק מתרחשות במגזר העסקי, אלא גם במגזר הפרטי, ולכן חשוב מאד לשים לב להתנהלות היומית שלנו, מפני שאדם אינו רוצה למצוא את עצמו עומד במרכזה של עבירת מרמה, דבר היכול לגרום לו להיות בתסבוכת אישית ומשפטית.

סוגי עברות מרמה והונאה

  • הונאת נושים

אחת העברות המתרחשות לעיתים קרובות הן הונאת נושים, המכונה בחוק הברחת נכסים, כלומר הנכסים לא חייבים להיות דווקא נכסי נדל"ן, אלא יכולים להיות גם כספים וניירות ערך. חשוב לציין כי המטרה של עבירות אלו בסופו של דבר להימנע מתשלום כחוק לנושים, ועבירות אלו מסובכות מאד ומתוחכמות והנושה עולה על כך, רק לאחר שבוצעה נגדו עברת המרמה לפעמים אחרי תקופה ארוכה.

  • התחזות

העברה הזו היא פשוטה יותר, לשאול את חזותו של אדם אחר. הדרכים לבצע עברה זו הן מגוונות ביותר וכוללות זיוף תעודת זהות או דרכון על מנת לקבל שירותים ממשרדי ממשלה או גופים פיננסיים. בנוסף, בתחום של עבירות אלו נכללת העברה של אדם המציג תעודה שאינה קיימת. למשל שהוא עורך דין או רופא, לדוגמא בעבירות אלו המתחזה משתמש בשמו ותעודת הזהות שלו שהם אמיתיים לחלוטין.

  • עבירות זיוף (418 לחוק העונשין)

בתחום של עבירות זיוף נכללות עברות של זיוף מסמכים, חתימות, מטבעות, שטרות, בולים, תעודת זהות, ועוד. יש לציין כי העבירה לרוב לא מתבצעת, על ידי עובר העבירה, אלא הוא משתמש באיש מקצוע לצורך כך, אבל הוא משתמש בזיוף לשם הונאה.

  • הונאת פונזי

הונאה זו מתרחשת בין סוחרים והיא אחת ההונאות הקיימות משחר ההיסטוריה. בעבירות מסוג זה התוקף רוחש את אמונו של הקורבן, על ידי רכישת סחורה ותשלום בזמן, לאחר מכן הוא נעלם עם הסחורה ולא משלם כלל או מבצע הונאה על מנת לגבור על יריב עסקי.

  • מעילה בכספים

כל סוגי המעילות הן מהעבירות החמורות בחוק, משום שמדובר בהפרת אמון בסיסית בין אנשים. למועל ניתן גישה למסמכים סודיים ומסירת מידע, וכך מתבצעת גניבה של כספים, ידע.

חשוב לציין כי החוק נוקט באמצעים נוקשים על מנת למגר את התופעה המסוכנת הזו, ולכן נוקט בעונשים מחמירים כמו עונש מאסר בפועל עד שלוש שנים. במקרים שבהם ההונאה היא רחבת היקף העונש הגבוה ביותר יכול להגיע עד 5 שנות מאסר.

לכן, במידה ונתקלתם בעברות שונות או שחושדים בהן שביצעתם עבירות כאלו יש לכם צורך בשירותיו של עורך דין פלילי. חשוב לפנות לעורך דין המתמחה בתחום, משום שישנו קושי לזהות את עבירות המרמה מצד האנשים שהפכו לקורבנות לעבירות לאלו, והן מצד  הנאשמים חשוב לדעת כי החוק מתייחס בחומרה רבה מאד לעבירות אלו, וישנם עונשים חמורים בחוק. ייצוג של הנאשם, על ידי עורך דין פלילי, יכול לגרום לנאשם הקלה בחומרת העונש, למרות שהמדינה מתייחסת אליו בחומרה רבה מאד.

לסיכום:

ניתן לראות כי קיימות עברות רבות של מרמה והונאה. חלקן חמורות ביותר וחלקן קלות יותר. לכן המחוקק הישראלי החליט על עונשים קצובים לפי חומרת העבירה הנידונה.  בעבירות מרמה והונאה חייבים עזרה של עורך דין פלילי על מנת לצאת מהתסבוכת בשלום. העזרה שלו היא חובת המציאות ועלולה להבדיל בין זכאי לחייב. חשוב לפנות רק לעורך דין שמתמחה בתחום המתאים וגם שיש לו ניסיון רב בתחום.

ייעוץ וליווי משפטי

ייעוץ וליווי משפטי

בישראל קיימים עסקים רבים חלקם עסקים וותיקים ומרווחים יוצא מהכלל, אך לעומתם יש גם בישראל עסקים קטנים ובינוניים, הנאנקים תחת החובות ותשלומי השכירות, וכך עסקים

קרא עוד »
תמונה ראשית עבירות שוחד

עבירות שוחד

המחוקק הישראלי מתייחס אל עבירות השוחד בצורה חמורה למדי. הסיבה ליחס חמור כלפי עבירות אלו, נובע מכך שהמחוקק הישראלי עמד על הנזק שהן עלולות לגרום

קרא עוד »
תמונה ראשית עבירות רצח

עבירות רצח

עבירות רצח הינן העברות החמורות ביותר, הקיימות בחוק העונשין הישראלי, ולא רק בו, אלא בכל העולם המערבי. עבירה זו מוגדרת כהמתה של אדם בכוונה תחילה,

קרא עוד »
תמונה ראשית עבירות קבלת דבר במרמה

עבירות קבלת דבר במרמה

עבירות הונאה במשפט הפלילי מכילות מספר רב של סוגי עבירות. ההגדרה הכללית של עבירות אלו היא עבירות שנעשה על ידי אדם בעל תפקיד . המחוקק

קרא עוד »