הכנה לחקירה במשטרה

אין דבר מסעיר אדם מהשורה יותר מהזמנה אל תחנת המשטרה לצורך חקירה, אפילו לפני המעמד של החקירה. השוטרים משבשים לאדם הנורמטיבי את השגרה, וקורה שהוא גם כך מבולבל מעצם החקירה, ונמצא במצב פולשני, וכן הם מנצלים את המצב הרגשי ואף לעיתים הגופני שיש לו, על מנת להצליח יותר בחקירה. כאשר מזמינים אדם למשטרה לצורך חקירה, עוד לפני שמתחילים בחקירה, צריכים לציין את זכותו על פי חוק, לשירות של עורך דין פלילי מנוסה. תפקידו של עורך הדין הוא להכין את הנחקר לצורך החקירה במשטרה, על מנת שלא יבצע טעויות שהוא עלול להתחרט עליהן.

מהי חקירה במשטרה, ומתי צריך לבצע אותה?

חקירה במשטרה היא בעצם הליך, שבו נאספות ראיות ונגבה מספר רב של עדויות, על מנת לנסות לברר את המקרה.

ניתן לראות כי  קיימות מגוון חקירות כגון: חקירת עבירה פלילית כמו גניבה או רצח, חקירת תאונת עבודה, חקירת דליקות, חקירה של רכוש שאבד או נגנב ועוד.

חקירה במשטרה מתבצעת, על ידי הזמנה של הנחקר אל תחנת המשטרה. ישנן שתי דרכים להזמנת אדם לחקירה במשטרה. האחת ע"י צו הזמנה, אשר נשלח לביתו, ואילו השנייה, בלי הזמנה כלל, שכן ניתן לראות מצב זה כמו ברגע שהתגלתה למשל גופה בבית.

לעורך דין ישנו תפקיד משמעותי, בעיקר כדי ללוות את הנחקר ולהבין למה הוא נעצר, וכדי לנסות למצוא ראיות חדשות, שיוכלו לשפוך אור על הפרשה, שכן התייעצות של אדם עם עורך דין פלילי, עוד לפני שהוא נחקר במשטרה, גורמת לו להגיע אל החקירה רגוע יותר, ולמנוע אי נעימויות במהלך החקירה.

חשוב מאד לדעת שבמידה ואדם מקבל הזמנה לחקירה במשטרה, חשוב שיצור קשר מוקדם ככל האפשר עם עורך דין פלילי, על מנת שעורך הדין ילווה אותו מההתחלה, ישמע את טענותיו ויכין אותו לקראת החקירה הקשה המצפה לו.

הכנה לחקירת משטרה

בכל עבירה פלילית או מקרה, המצריך חקירה במשטרה, יש לדעת כי חקירה היא החלק הראשון, והבסיסי ביותר, בניסוח כתב האשמה, כאשר ניתנת אשמה בעבירות פליליות. בחלק הזה תפקיד השוטרים לגבות עדויות הנחקר ומכל מי שהיה סביבו, ואת הראיות שהיו בשטח, ולאחר איסוף כל הנתונים במשטרה מכינים תשתית ראייתית, שאותה מוסרים למשטרה, ולאחר מסירת התשתית הראייתית לבית המשפט מסתיים תפקיד המשטרה, וכל הנושא של החקירה עובר לרשות השופטת. בוודאי ניתן להבין את החשיבות הגדולה של דבריו של הנחקר, העלולים לקבוע אם יורשע בעבירה או לא, על סמך דבריו והעדויות שלו בחקירה, לכן חשוב קבלת היעוץ והכנה לחקירת המשטרה.

ישנם רבים הטוענים, שחקירת משטרה הינה קלה עבורם, ולעיתים ברובם של המקרים הם אינם מבינים את הסיבה לכך, שהם הוזמנו לחקירה, אך חשוב מאד לדעת כי למשטרה יכולה להיות עבודת חקירה מאומצת בנוגע לפשעים, ולכן אנשים יכולים למצוא את עצמם בלי ידיעתם מעורבים בפשע.

איך מכין העורך דין את האדם להכנה לחקירה במשטרה?

הרגעה– אחד התפקידים של עורך הדין הוא להרגיע את האדם בבואו לחקירה במשטרה, הגורמת לאדם להרגיש לחוץ מאד ולמצב נפשי קשה ולא ברור. פגישה עם עורך דין מרגיעה אותו מאד, שכן כבר בפגישה הראשונית יספר עורך הדין לנחקר מה צפוי לו במהלך החקירה וכך הנחקר יגיע הרבה יותר רגוע לחקירה.

עדכון זכויות– חשוב מאד לוודא שגם בעת חקירה במשטרה הזכויות של האדם לא נרמסות, לכן חלק מתפקידיו של עורך הדין לעדכן בזכויות של הנחקר, ולספר לו על הפעולות שעליו לנקוט על פי חוק.

שכנוע ליצור שיתופי פעולה– ישנם אנשים המתעלמים מזימון לחקירת משטרה, ולפיכך התייעצות עם עורך דין גורמת להם לשתף פעולה עם המשטרה והחוקרים.

השלכות על עתיד הנחקר– חשוב מאד לדעת, שלחקירה פלילית במשטרה, ישנן השלכות מרחיקות לכת על הנאשם. לעיתים פרסום שמו עלול להסב לו נזק ממשי, וכן עלול לגרום לו לסגירת העסק או לעזיבת העבודה, להתרחקות של משפחה, חברים. לכן תפקידו של עורך דין פלילי, בין השאר בחקירת משטרה, הוא לדאוג שהתיק כנגד הלקוח שלו ייסגר, בעיקר במצב של חוסר אשמה, למחיקת התיק ולחזרה לחיים רגילים של הנחקר.

הדרכה לגבי מסירת מידע– לעיתים אדם חושב שהוא אינו קשור למעשה כי לעיתים הוא רק מוזמן לתת עדות, אז ברבים מהמקרים בהעדר הכנה לקראת חקירה משטרה אדם עלול לפלוט דברים בלא יודעין, שהשוטרים עלולים לקשור אותו למעשה.

הגדרת העבירה– עורך הדין מגדיר בדיוק את העבירה, שבה האדם מואשם, כך שהוא יכול להתכונן לצורך כך.

הכנה לזמן החקירה

חשוב מאד לדעת כי התייעצות עם עורך דין פלילי יכול לתת לנחקר הזדמנות להתכונן לתוך החקירה עצמה, באופנים הבאים:

  • תרגילי חקירה– תרגילי חקירה אלו תרגילים שבהם החוקרים מנסים לשכנע אדם לשתף איתם פעולה. דוגמאות לתרגילים כאלה: פיתוי של הנחקר לצאת החוצה ולמסור פרטים, שימוש בתכסיס השוטר הטוב על מנת למסור פרטים לחוקר זה, ושימוש בהבטחות. אחת ההבטחות היותר ידועות בנושא הזה הוא ההבטחה שאם הנחקר יגלה פרטים על החקירה המשטרה תדאג לתת לו הטבה או ישוחרר  מעונש. יש לדעת שרק בית המשפט מוסמך לתת עונש לנאשם ולא המשטרה ולכן זהו תרגיל חקירה בלבד.
  • האשמות שווא– נושא האשמות שווא הוא נושא מאד רציני ניתן לסקור מספר מקרים כאלו בסכסוכי שכנים, גירושין, וכדומה.

גיבוש כתב הגנה עורך דין פלילי יכול לעזור לנחקר לגבש כתב הגנה שיוציא אותו זכאי או יקל בעונשו

לסיכום:

ניתן לומר כי בזמן חקירה במשטרה חשוב מאד להיות מלווה על ידי עורך דין פלילי מהשורה הראשונה.

ייעוץ וליווי משפטי

ייעוץ וליווי משפטי

בישראל קיימים עסקים רבים חלקם עסקים וותיקים ומרווחים יוצא מהכלל, אך לעומתם יש גם בישראל עסקים קטנים ובינוניים, הנאנקים תחת החובות ותשלומי השכירות, וכך עסקים

קרא עוד »
תמונה ראשית עברות מרמה והונאה

עברות מרמה והונאה

בשנים האחרונות הפכו עבירות מרמה והונאה לשכיחות יותר ויותר. הסיבה לכך נעוצה בהתקדמות הטכנולוגיה, אשר שכללה את האפשרויות של התוקפים לבצע את העברות אלו  ביתר

קרא עוד »
תמונה ראשית עבירות שוחד

עבירות שוחד

המחוקק הישראלי מתייחס אל עבירות השוחד בצורה חמורה למדי. הסיבה ליחס חמור כלפי עבירות אלו, נובע מכך שהמחוקק הישראלי עמד על הנזק שהן עלולות לגרום

קרא עוד »
תמונה ראשית עבירות רצח

עבירות רצח

עבירות רצח הינן העברות החמורות ביותר, הקיימות בחוק העונשין הישראלי, ולא רק בו, אלא בכל העולם המערבי. עבירה זו מוגדרת כהמתה של אדם בכוונה תחילה,

קרא עוד »