עבירות קבלת דבר במרמה

עבירות הונאה במשפט הפלילי מכילות מספר רב של סוגי עבירות. ההגדרה הכללית של עבירות אלו היא עבירות שנעשה על ידי אדם בעל תפקיד . המחוקק הישראלי אינו מקל ראש בעניין וחוקק מספר חוקים המכילים את כל עניין ההונאות באשר הן. קיימות עבירות הונאה רבות מאד, אבל העבירה הנפוצה נקראת במושג המשפטי, קבלת דבר במרמה, ונמצאת בפרק י"א לחוק העונשין. בתי המשפט בישראל אינם מחייבים להוכיח שאדם קיבל דבר מה במרמה כמו כסף או רכוש, אלא מספיק שהוא קיבל טובת הנאה כלשהיא. יש לציין כי העבירות הללו אינן מוכרות לציבור, משום שהציבור אינו יודע בוודאות מתי המקרה נחשב קבלת דבר במרמה, ועל איזה דבר בדיוק מדבר החוק הישראלי. החוק מקפיד לתת עונש ראוי לעבירות מעין אלו, שחלקן נקרא פשע וחלקן עוון, ולכן העונש נקבע על פי חומרת המעשה, ההיקף שלו ועוד מספר גורמים.

מה הן עבירות קבלת דבר במרמה על פי החוק, ומאפיינים של עבירות אלו?

החוק מופיע בסימן  ו' סעיף  414 ומקושר לחוק העונשין:

המושגים:

"דבר"– החוק מגדיר אותו כמקרקעין, מטלטלין, זכות, וטובת הנאה, אם כן ניתן לומר שלפי הגדרת החוק ניתן להגדיר את קבלת דבר במרמה כדבר מוחשי כמו בית או כדבר רוחני כמו משרה או זכייה במכרז.

"מרמה"– על פי החוק זו הינה טענה שקרית כלשהי, שאדם אומר או כותב. החוק מציין שמטרת המרמה היא בעצם להונות ולרמות כדי להפיק רווח. החוק אף מזכיר את עניין ההתחזות, וההתחזות לצורך עבירה הוא עניין מסוכן ביותר, משום שלפעמים גורמי העבירה משתמשים בחסרי ישע כמו נשים או ילדים .

לעבירות מרמה יש מספר מאפיינים ייחודיים:

תחכום וידע– עבירות אלו דורשות ידע ותחכום רב, ולכן הן בעלי תחכום יותר מאשר עבירות גניבה "רגילות"

אנשים בעלי תפקידים רמים– ברובן של עבירות אלו המעשים מתבצעים על ידי אדם בכיר, פקיד ציבור או כל נושא משרה בכיר. למשל, המקבל טובת הנאה לצורך קידום מטרה של נותן השוחד.

מתי, על פי החוק, שקר כלשהוא יחשב כקבלת דבר במרמה?

על פי החוק, כפי שצוין בבסיס העבירה של קבלת דבר במרמה, עומדת המרמה שהיא בעצם שקר. הנתון העיקרי ההופך את המרמה לעבירה היא בעצם קבלת "הדבר". לולא קבלת דבר מוחשי או רוחני לא היה פשע זה מתבצע, ולפעמים יש גם הרחבה בהגדרות החוק, ובמקרים מסוימים שבהם מקבל טובת ההנאה בעקבות  המרמה, ואילו לאדם אחר נגרם נזק. החוק כולל נזקים שאינם קשורים רק ברכוש, אלא מתייחסים גם לפגיעה בגוף האדם עצמו, וכן בנוסף שכדי להרשיע אדם שעבר על החוק הוא לא זקוק לפגיעה פיזית באדם אחר, אלא בהחלט אפשר נזק רוחני.

החוק כולל בתוכו מקרים נוספים שבהם יחשב כדבר מרמה, לדוגמא כאשר אדם בוחר להסתיר עובדות חשובות ביותר, ומי שמולו מקבל תמונה חלקית או לא נכונה, לכן חשוב מאד להציג את התמונה כולה, אשר בבסיס החוק עומדת העובדה, שמניעת העובדות או הפרטים, כולם או חלקם, מונעת אפשרות לקבל החלטות מבוססות.

החוק מונה מגוון רחב של סוגי עבירות היכולות להיחשב כקבלת דבר במרמה

  • קבלת דבר בדרך זיוף– סוג העבירה הגדול ביותר, שאליו מתייחס החוק בסעיף 418, אדם קיבל טובת הנאה כלשהיא, על ידי זיוף של מסמך או אמירת דבר שקר.
  • עבירת רישום כוזב במסמכי תאגיד– עבירה, לפי סעיף 428 לחוק העונשין, מוגדרת כרישום שקרי על ידי אדם, שנושא משרה בכירה בתאגיד, על מנת לספק לתאגיד רווח כלשהוא.

העונש של עבירות קבלת דבר במרמה, והצורך בעורך דין

ישנו הבדל בחומרת העבירה, ובהתאם לכך גם בעונש המוטל, וכן ברמת חומרת העבירה יש קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, אשר מוגדרת בחוק, במספר תנאים:

  • ביצוע המרמה מצריך שילוב של מספר עבירות יחד כמו זיוף, התחזות והונאה
  • מבצעי העבירה הם אנשים בעלי מעמד גבוה שניצלו את מעמדם על מנת לבצע את העבירה
  • עבירות שתוכננו היטב וכמו כן גרמו לנזק גבוה הן ברכוש והן בהיקף שלהן.

העונש המוגדר בחוק, על פי סעיף 415 של עבירות מרמה "רגילות"  הוא שלוש שנות מאסר, ועל עבירות בנסיבות מחמירות העונש הוא 5 שנות מאסר, ולפי שיקול בית המשפט בחומרת העבירה מתאימים את העונש.

לסיכום:

ניתן לומר כי עבירות של קבלת דבר במרמה נחשבות כעבירות "צווארון לבן" מתוחכמות מאד, ונעשות בדרך כלל על ידי בעלי מקצוע בכירים בתחומם, המנצלים את מעמדם, ולכן מסיבה זו החוק מחמיר מאד בעבירות קבלת דבר במרמה. ניתן אם כך להבין שבחוק הזה ישנם שני מושגים, שלולא הם אין כלל עבירה והם "הדבר" ו-"המרמה", שכן חשוב להדגיש כי לא רק כסף נכלל בהגדרות, אלא גם רכוש או שווה כסף, או אפילו שירות שניתן לאדם או התקבל במרמה, האדם יחויב בעונש, ולכן במקרים אלו עדיף לקחת עורך דין, אשר מתמחה בנושאים אלו ויכול לעזור משפטית לאנשים שחושדים בהם. בנוסף לכך החוק מחמיר מאד עם עבירות כאלה, גם משום שהוא חושש לפגיעה בתקינות העולם והוא מנסה בכל דרך הן באכיפה והן בעונשים חמורים יחסית להילחם בבעיה זו, ולכן כאשר אדם נאשם בכך הוא נמצא לעיתים בתסבוכת עמוקה שקשה מאד לצאת ממנה. חשוב לדעת כי כאשר הנאשם מואשם בעבירות קבלת דבר במרמה הוא נעשה מושפל כי מדובר באנשים רמי מעלה העוסקים במשרות בכירות שלעיתים אינם יודעים שיש נגדם חקירה כלשהיא. חשוב מאוד לפנות לעורך דין מהר ככל האפשר על מנת לקבל תמונה מלאה של המצב.

ייעוץ וליווי משפטי

ייעוץ וליווי משפטי

בישראל קיימים עסקים רבים חלקם עסקים וותיקים ומרווחים יוצא מהכלל, אך לעומתם יש גם בישראל עסקים קטנים ובינוניים, הנאנקים תחת החובות ותשלומי השכירות, וכך עסקים

קרא עוד »
תמונה ראשית עברות מרמה והונאה

עברות מרמה והונאה

בשנים האחרונות הפכו עבירות מרמה והונאה לשכיחות יותר ויותר. הסיבה לכך נעוצה בהתקדמות הטכנולוגיה, אשר שכללה את האפשרויות של התוקפים לבצע את העברות אלו  ביתר

קרא עוד »
תמונה ראשית עבירות שוחד

עבירות שוחד

המחוקק הישראלי מתייחס אל עבירות השוחד בצורה חמורה למדי. הסיבה ליחס חמור כלפי עבירות אלו, נובע מכך שהמחוקק הישראלי עמד על הנזק שהן עלולות לגרום

קרא עוד »
תמונה ראשית עבירות רצח

עבירות רצח

עבירות רצח הינן העברות החמורות ביותר, הקיימות בחוק העונשין הישראלי, ולא רק בו, אלא בכל העולם המערבי. עבירה זו מוגדרת כהמתה של אדם בכוונה תחילה,

קרא עוד »